Hz. Osman’ın Rukiyye ile evleneceğini kim bildi?

Soru Detayı

- Hz Osman, Peygamberimizin kızının amcası oğluyla evlendiğini duyduğunda üzülür. Teyzesi Kureyz’in kahin bir kadın olması dolayısıyla kendisine sonradan onların evleneceğini haber vermesi nasıl olmuştur?
- Müslüman bir kadın kahine olması nasıl anlaşılmalı?
- Bu durum nasıl olur teyzesi bunu nasıl bilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Osman’ın Müslüman olmasıyla ilgili değişik rivayetler vardır. Bu da onlardan biridir.

Bu kıssanın özeti şöyledir. Hz. Osman kendisi anlatıyor:

“Ben bir gece bir gurup Kureyşlilerle beraber Kabe'nin yanında duruyorduk. Orada  (Hz.) Muhammed’in kızı Rukiyye’yi Ebu Leheb’in oğlu Utbeyle nişanladığını işittim. Rukiyye çok güzel bir hanımdı. Daha önce onunla evlenmediğime çok üzüldüm, içimde hasret kaldı.

Bunu duyduktan sonra eve gittim. Teyzem Su’da binti Küreyz’le karşılaştım. O kendi çevresinde kâhinlik yapıyordu. Beni görünce şiir olarak “Benim ileride Rukiyye ile evleneceğimi.” söyledi.

Ayrıca “(Hz.) Muhammed’in Allah’tan gelen bir peygamber olduğunu, ona gidip iman etmemi” tavsiye etti.

Ben bu kıssayı Ebu Bekir’e anlattım. “Teyzen doğru söylüyor.” dedi. Ve beraber Resulullah’ın yanına gittik ve hemen iman ettim. Kısa bir süre sonra gerçekten ben Rukiyye ile evlendim. Halk: “İnsanların gördüğü en güzel şahıslar Rukiyye ve onun kocası Osman’dır.” diyorlardı. (bk. Muhtesaru Tarihi Dimaşk, 16/114-116)

 - Bu kıssa’nın sahih olup olmadığını tespit edemedik.

- Hz. Osman’ın teyzesi, Müslüman olmadan önce kâhinlik yapıyordu. Nitekim Şakk ve Satıh gibi başka kâhinler de Hz. Muhammed (asm)’in peygamberliğini haber vermişlerdi.

- Kâhinler genellikle bazı cinlerle konuşuyorlardı. Cinler ise, Kur’an’da ifade edildiği üzere, göklere çıkıp orada önemli meseleleri konuşan meleklerden bazı şeyleri duymaya çalışıyor ve kulak hırsızlığı yapıyorlardı. Bu bilgiler arasında “geleceğe ait” konularda vardı.

Demek ki kâhinler gaybı bilmezler. Cinler de bilmezler. Fakat İslam’dan önce cinlerin göğe çıkıp bazı yerlerde Allah’ın bildirdiği bilgileri paylaşan meleklerden kulak hırsızlığı yoluyla aldıkları ve bize gayb gibi görünen malumatları kâhinlere aktarıyorlardı.

İslam dini geldikten sonra,

“...gaibden haber veren kâhinleri ve sahirleri susturdu. Onların gaybî haberlerini onlara unutturdu. Cinnîlerini tardettirdi. Kâhinliğe hâtime çektirdi.” (Bediüzzaman, Mektubat, s. 185)