Hz. Osman günah işlediği için mi öldürüldü?

Soru Detayı

Bana Hallal b. Ala haber verdi, dedi ki: bana Hüseyin anlattı, dedi ki: Züheyr bana Ebu İshak’tan, o da Ala b. Arar’dan anlattı, dedi ki: Abdullah b. Ömer’e sordum ve:

“Ali ve Osman hakkında bir şey söylemeyecek misin?” dedim. O da şu cevabı verdi:

“Ali’nin evi Rasulullah'ın (asm) evine yakın. Sana onun hakkında bundan başka bir şey söyleyemeyeceğim! Osman’a gelince, Uhud günü büyük bir günah işledi; Allah kendisini affetti. Fakat aranızda küçük bir günah işledi; siz onu hemen öldürdünüz!"(Nesai, “Hasais”, sayfa 89-90, hadis 100-101)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Osman günah işlediği için öldürülmedi; ama düşmanlar onların bazı siyasi tedbirlerini benimsemedikleri için öldürdüler.

Büyük günah dediği şey, Uhud savaşında Müslümanlar hezimete uğradıkları zaman bir çok sahabi gibi, Hz. Osman da savaş meydanını terk etmişti. Ancak Allah bu suçu işleyenleri affettiğini bildirmiştir. (bk. Ali İmran, 3/155)

Abdullah b. Ömer, bu sözleriyle Hz. Osman’ın gerçekten bazı suçlar işlediği ve ondan ötürü öldürdüğünü kastetmemiştir.  Bilakis, insanların ona haksızlık ettiğini, faraza bazı yanlışları olmuşsa bile onu öldürmek gibi bir caniliğe gitmenin yanlış olduğunu belirtmek istemiştir:

“Osman’a gelince, Uhud günü büyük bir günah işledi; Allah kendisini affetti. Fakat aranızda küçük bir günah işledi; siz onu hemen öldürdünüz!” ifadesiyle bunu kastetmiştir.