Hz. Osman ne günah işlemiştir?

Soru Detayı

- Abdullah b. Ömer’e Osman’ın durumu soruldu ve şu cevabı verdi: "Osman küçük bir günah işledi hemen öldürdünüz."

- Ali’nin durumu sorulunca da şöyle dedi: “Onun Rasulullah'ın yanındaki makam ve mevkiini bilmiyor musun?”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayetlerin haberine göre, Abdullah b. Ömer, Hz. Osman (ra) ile Hz. Ali (ra)’nin durumuna soranlara verdiği cevapta, Hz. Osman’ı öldürenlerin haksızlıklarından sözetmektedir. Ve buna bir misal olarak da Uhud savaşı esnasında meydan muharebesini terk edenler arasında bulunan Hz. Osman’ın bu günahı Allah tarafından affedildiği halde, “Siz onun bazı ufak tefek kusurlarını affetmeyip onu öldürdünüz." diyor.

“Uhud’da büyük günah işledi.” ifadesiyle, hadislerde büyük günah olarak adlandırılan “savaştan kaçma”yı kastetmiştir. Uhud savaşı sırısında sadece Hz. Osman değil, sahabenin çoğu kaçmaktan başka çare bulamamıştı. Hz. Peygamber (asm)'in yanında kalan sahabiler pek azdı.

İbn Ömer (ra)'in Hz. Ali (ra)’yi  övmesi belki de onunla Hz. Osman’ı karşılaştırmaktan çok, ölümü asla hakketmediğini vurgulamaya yönelik olabilir. Bununla beraber, Hz. Ali’yi Hz. Osman’dan daha üstün de görmüş olabilir.  Bunda bir sakınca yoktur. “Onun Rasulullah'ın (asm) yanındaki makam ve mevkiini bilmiyor musun!?” sözleriyle de İbn Ömer Hz. Ali’nin Allah Resulü'nün nezdindeki itibarının herkesçe bilindiğine işaret etmiştir. (İlgili rivayetler için bk. Tehzibu’l-Hasais, s. 63-64)