Cennette kıskanma yoksa, bu dünyada neden kıskanıyoruz?

Soru Detayı

- Bu dünyada kıskançlık özelliği olup ahirette olmayacaksa, bu dünyada neden kıskanıyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, birçok hikmet için ve imtihan sırrı gereği olarak insanoğlunu, hayvanlardan farklı olarak pek çok muhtelif duygu ve düşüncelerle donatmış bir şekilde bu dünyaya getirmiş.

Hayvanların duyguları sınırlı olarak yaratılmışken, insanların sahip olduğu duygular ise sınırsız bir şekilde yaratılmıştır. Bunların her birinin ifrat, tefrit ve vasat dereceleri vardır. Bu duyguları kontrol altına alacak olan ise peygamberler olmuştur.

Diyebiliriz ki peygamberler, insanların duygu ve düşüncelerini eğitmek, doğru bir şekilde kullanmalarını sağlamak için gönderilmiştir.

İnsanlar duygularını dinin emir ve yasaklarına göre kullanırsa, ibadetleri yerine getirirse manen tekamül ede ede melekler seviyesine yükselir, yok eğer duygularını nefsin arzu ve istekleri doğrultusunda yanlış yönde kendi iradesiyle kullanırsa, dinin emir ve yasaklarını hiçe sayarsa o zamanda alçala alçala yırtıcı hayvanlardan daha tehlikeli bir hale gelir. Bu gerçeği, Kur'an şöyle açıklar:

“Biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına indirdik. Ancak iman edip yararlı işler yapan kimseler müstesna; onlar için kesilmez bir mükafat vardır.” (Tin, 95/5-6)

Bu da insanların sahip olduğu duyguları kendi iradesiyle doğru veya yanlış kullanmasına bağlıdır.

Bilindiği gibi insan, imtihanla tekamül etmek ve cennete layık bir hale gelmek için bu dünyaya gönderilmiştir. Dünyada sebepler, imtihanlar var ve bu nedenle imtihanların sonuçları da genelde ahirette görülmektedir.

Bu duygular cennette neden yok?

Dünyada insana verilen duygulardan biri de kıskançlıktır. İnsan bununla da imtihan olunmaktadır. Felak suresinde Allah üç şeyden kendisine sığınmamızı istiyor. Bunlardan üçüncüsü haset eden kişinin hasedidir. Yanı başkalarının sahip olduğu nimetleri kıskanmaktır. Bu kıskanma hem kıskanan kişiye hem de kıskanılan kişiye zarar verebilir. Onun için Allah bunu yasaklamıştır.

Cennette imtihan olmadığı için kıskançlık ve benzeri duygularla da imtihan olunmaz. Çünkü cennet ücret alma yeri, dünyada yapılan iyiliklerinin karşılık bulduğu yer. Onun için cennette insanı rahatsız edecek hiçbir olumsuz duygu ve düşünce yoktur. Sürekli güzellik ve mutluluk var. Çünkü orada imtihan yok, sadece ücret ve mükafat var.