Cennetteki birinin kişiliği değişir mi?

Soru Detayı

- Cennette kötü huyların yeri olmadığı söyleniyor peki bu durumda biz aynı kimseler mi olacağız?
- (bedenen değil kişilikten bahsediyorum).karakterimiz değişecek mi?
- isteklerimiz arzularımız aynı mı kalacak?
- Düşüncelerimiz aynı mı olacak?
- Hiç mi kötü duygu hissetmeyeceğiz yoksa hissedilecek ortam mı olmayacak?
- Çünkü ruhun değişmeyeceği söyleniyor bütün duygularda ruhtan gelmez mi?
- Kıskançlık haset gibi duyguları hisseden de ruh. İnsanı insan yapan bu duygular giderse insan insan olmaz ki. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bilimsel verilere göre, duygular beyinde “Amigdala” adındaki bir bölümde imal ediliyor. Dolayısıyla, haset, kin, nefret gibi duygular insanın hayvani tarafını teşkil eden cismani kısmına aittir.

- Her şeye kadir olan Allah, cennetteki insanların cennetin şanına layık bir konumda olmalarını sağlamak için, huzursuzluk ve sıkıntıların kaynağı olan kötü duyguların imal edildiği atölyeleri kapatır.

Dünya “daru’l-hikmet” olduğu için, bu tür kötü huylardan kurtulmak için belli eğitim-öğretim ve riyazat yapmaya ihtiyaç vardır.

Bu tür kötü duygularını törpüleyerek her yönden güzel ahlaka sahip olmuş pek çok insan vardır, evliya vardır.

Ahiret “daru’l-kudret” olduğu için Allah,  insanların ahlakını herhangi bir eğitime tabi tutmadan doğrudan sonsuz kudretiyle güzelleştirir.

- Araf Suresi 43. ayette geçen "Kalplerinde kinden ne varsa hepsini çıkarıp atarız." (A'raf, 7/43) mealindeki ayetin ifadesi bu konuda çok açıktır.

- Peygamberimiz (asm) de şöyle buyurmuştur:

“... Cennette olanların kalpleri tek bir adamın kalbi gibi aynı duyguları taşıdığından, aralarında ne anlaşmazlık ne de çekişme meydana gelecektir. Akşam sabah Allah Teâlâ’yı ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih edeceklerdir.” (Buhari, Bed’u’l-halk,8; Müslim, Cennet, 17)

- Bu dünyada, öfkesini yutan, haset etmeyen, kin beslemeyen, hoş görülü olan birçok insan vardır. Bunlardan hiçbiri “insani kimlik”lerinden bir şey kaybetmedikleri gibi, insan onuruna yakışan çok şey kazanmışlardır.

Hülasa: Kötü duygular gidecek, iyi duygular yerinde kalacaktır. Artık cennetteki insanlar -dünyada olduğu gibi- hem iyi hem kötü yanları olan bir varlık olarak kalmayacak, bilakis tamamen iyi bir insan olacaktır.

- Ayrıca cennet imtihan yeri olmadığından, dünyada iken imtihan gereği olarak verilen kötü duygular çekilip alınır; artık cennet ehli orada sadece güzel duygularla baş başa kalır.