Cennetteki hizmetçilere yazık değil mi?

Soru Detayı

- Cennete gidersek bize sonsuza dek hizmet edecek olan hizmetçilere yazık değil mi onların da duyguları, istekleri yok mu yoksa onlar robot mu?
- Bir de cennetteki huriler neden acı, keder çekmeden direkt cennette var oluyorlar?
- Biz o kadar emek verelim, kötülüğün dibini görelim senelerce dünyada yaşayalım onlar direkt cennette?
- Emeksiz yemek olur mu? Bu adalet mi?
- Sakın bana mülk Allah'ındır ondan bir şey talep edemezsin, gibi klişe cevap vermeyin, istirham ediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir şeyin haksız olması için, o şeyin önceden hak edilmiş olması gerekir. Örneğin, bir insan gündelik bir gün çalıştığı zaman belli bir ücreti hak ediyor. İş sahibinin bu işçiye ücretini vermemesi, bir haksızlıktır, hakkın gaspıdır.

Ancak, verilmesi gereken bir hak edişin söz konusu olmadığı yerde, haksızlıktan söz edilemez.

Allah’ın hiç kimseye bir borcu yoktur. Bilakis bütün varlıkların Allah’a karşı şükran borcu vardır. Çünkü, onları rahmet ve keremiyle yoktan var eden, varlıkta kamaları için gereken her türlü ortamı hazırlayan Odur.

- Dünya gibi cennet de Allah’ın bir yurdudur. Dünyada insan, cin gibi şuurlu varlıkları yarattığı gibi, cennette de melek, huriler gibi şuurlu varlıkları yaratması hiç kimseye bir zararı yoktur. Onlar da orada Allah’ı tazim, takdis, tahmid ve tesbih ederler.

Zaten kâinatın var edilmesinin önemli bir hikmeti de Allah’ın kusurdan münezzeh ve bütün kemal sıfatlariyle muttasıf olduğunu özellikle şuurlu varlıklara idrak ettirmektir.

- Bir devlet, bir işe elemanları imtihanla alacaksa, bu imtihanı kazananları değil de kazanmayanları alırsa, büyük haksızlık yapmış olur. Fakat, aynı işe imtihan yapmadan kontenjandan bazı kimseleri alması, devletin bir tercihidir, haksızlıkla bir ilgisi yoktur.

Aynen bunun gibi, Allah cennete eleman almak için dünyada bir imtihan açmış ve bu imtihanın sonucuna göre değerlendirme yapacaktır.

Şayet bu değerlendirmede cenneti kazanmış bir kişiyi cennete almazsa, elbette bu büyük bir haksızlık olur. Şüphesiz Allah bundan münezzehtir.

Fakat, imtihana tabi tutmadığı bazı kimseleri kontenjandan cennete koyarsa bunda hiçbir haksızlık söz konusu olmaz. Meleklerin, hurilerin, çocukların, delilerin durumu böyledir...