Evlenemeyen kişiye cennette ne verilecek?

Soru Detayı

- Allah bir türlü evlenemeyen kuluna cennette ne mükâfat verecek?
- Allah, hiç evlenemeyen, gözünü zinadan korumuş, namusunu korumuş, hiç zina yapmamış, kendini tatmin etmemiş, cinsellikten mahrum kalmış ve buna sabreden kuluna cennette ne mükâfat verecek?
- Allah evlenen kişilerden daha fazla mükâfat verecek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Cennette nefislerin iştiha / arzı ettiği ve gözlerin lezzet aldığı her şey vardır.” (Zuhruf, 43/7)

mealindeki ayetin ifadesinden şunu anlamak mümkündür:

Cennette yemek, içmek gibi evlenmek de olacaktır. Zira erkek-kadın bütün insanların buna da ihtiyaçları vardır ve arzuları vardır. İster dünyada hiç evlenmemiş olsun ister eşi cennete gitmemiş olsun, kadın ve erkek sevdikleri biriyle evlendirilir. Kadınlar için bir dünya erkeği, erkek için ise dünya kadını ve huriler verilir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz: “Cennette hiç kimse bekâr kalmaz.” diye haber vermiştir. (bk. Müslim, Cennet, 14)