Cennette olmayan şeyler neler?

Soru Detayı

- Cennette asla neler olmaz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Cennette yok yoktur.” desek abartılı bir ifade kullanmış olmayız.

“Onlar için altın kadeh ve tepsiler dolaştırılır, canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey oradadır. Siz orada ebedâ kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayette insanların yemek-içmek istediği, görmek istediği her şeyin cennette var olduğunun altı çizilmiştir.

“İşte onların dünyada yaptıkları makbul işlere mükâfat olarak gözlerini aydın edecek, gönüllerini ferahlatacak hangi sürprizlerin saklandığını hiç kimse bilemez.” (Secde, 32/17)

mealindeki ayette de bu konuda çok geniş bir perspektif sunulmuştur. Bu ayetin bir nevi açıklaması olan bir kutsi hadiste yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“Ben salih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanın aklından geçmeyen şeyler hazırladım.” (Buhari, Tefsiru sureti’s-Secdeti, 32/1; İbn Hacer, 8/516)

- Tabii ki, cennette olanlardan maksat insanların hoşuna giden şeylerdir. Yoksa, orada haset, kin, düşmanlık ve sair yoktur. Orada ölüm yoktur. En iyisi gidip görmektir!..