​Cennette neler konuşacağız?

Soru Detayı

- Cennette; kimlerle konuşacağız, neler konuşacağız, nasıl konuşacağız?
- Bunları istediğimiz zaman ve istediğimiz kadar yapabilecek miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennetin de dünya gibi, en büyük zevklerinden biri sohbet olacaktır. İşlemeli koltuklar üzerinde karşılıklı oturulacak (bk. Hicr 15/47) hatıralar konuşulacaktır. (bk. Saffât 37/50

- Cennette sevdiklerimizle konuşacağız. Çünkü “herkes sevdiğiyle beraber olur.” (Buhari, Edeb, 96)

- Cennetin güzelliklerinden, nimetlerinden, Allah’ın lütuflarından, dünyanın hatıralarından, hulasa bizi sıkmayan, hoşumuza giden her şeyden konuşacağız.

- Kelimeler kullanarak şimdiki ağzımız ve dilimizle konuşacağız.

- Bunları istediğimiz kadar ve istediğimiz zaman yapabileceğiz. Konuşmamıza hiçbir engel yoktur.

Dedikodular, kin, haset ve düşmanlıklarla ilgili hiçbir şey konuşmayacağız. Bunlar cennete yakışmadığı gibi, cennetlik olmuş bizim şahsımıza da yakışmaz. Böyle şeyleri konuşmak içimizden de gelmez.

Demek ki, dünyadaki sohbetin tadını kaçıran hiçbir olumsuz tesir cennette olmayacak. Cennette kafamızı meşgul eden en küçük bir sıkıntı veya üzüntü bulunmayacak. (Fatır 35/35; Bakara 2/112)

Cennette müminler birbirlerine karşı bütün kötü düşünce ve duygulardan arındırılmış olacak. (Hicr 15/47)

Cennette kafa şişiren boş bir söz de konuşulmayacak. (Meryem 19/62; Vakıa 56/25)

Yine cennette insanların kabiliyeti cennete layık olarak yükseltileceğinden, sohbetin kalitesi de o nispette artacak. Burada aynı anda sevdiğimiz iki kişiyi birden dinleyemezken, orada bir anda binlerce farklı mecliste, milyonlar toplulukla beraber bulunulacak. (bk. Nursi, Sözler, Yirmi Sekizinci Söz)

Hadsiz bir saadet içinde ve inkişaf etmiş bütün güzel duygularla, kötü duyguların hiç bulaşmadığı bir sohbetin tadı elbette dünyadakinden binler kat daha yüksek olacak.