Allah, yaşlı insanların canını almayıp neden çeşitli hastalıklarla imtihan ediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaşlı olan kişi mümin değilse; acziyetini anlayıp, tövbe istiğfar ederek imana gelmesi için ve/veya işlediği başta inkâr günahı olmak üzere diğer hatalarının bedelini kısmen de olsa dünyada ödeterek -ebedi cehennemde kalsa bile- azabın hafiflemesi için ve/veya diğer insanlara ibret vesilesi olması için, hastalık ve benzeri musibetlerle imtihan edilmiş olabilir.

Yaşlı kişi mümin ise; günahlarına kefaret olması için ve/veya imanını koruyup korumadığını denemek için ve/veya dünyada çektiği bu sıkıntılar karşılığında Allah’ın ona ahirette çok daha yüksek mevkiler vermesi için hastalık ve benzeri musibetlerle imtihan edilmiş olabilir.

Bunların bir kısmı veya tamamı için ya da bizim bilemeyeceğimiz Allah’ın daha nice hayırlı başka hikmeti için yaşlılar ve diğer insanlar türlü hastalıklarla imtihan ediliyorlar.

Bize düşen ise bu ve benzeri durumdaki tanıdıklarımız için bu ve benzeri hikmetlerin şuurunda olup, sebepleri elden bırakmadan, sabır ve tevekkül ile imanımızı korumak ve ihlasla, Şafi olan Cenab-ı Hak’tan yardım istemektir.