Allah, zorla evlendirilen çocukların evlenmesine neden müsaade ediyor?

Soru Detayı

- Kızları zorla evlendiriyorlar ve çocukları oluyor, bu kızın cüzi iradesi değil ama neden Allah ona çocuk veriyor evlenmesine müsaade ediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dünya bir imtihan yeridir. İmtihanın adaletli cereyan etmesi için herkese fırsat eşitliğini vermek gerekir.

Bu imtihanda iyi işler yapan insanların özgür iradelerine müdahale edilmediği gibi, kötü işler yapan insanların özgür iradelerine de müdahale edilmez. İşin küçüğüne, büyüğüne bakılmaksızın her türlü iş, bir imtihan malzemesidir, imtihan sorusudur.

Cami, okul yapan kimsenin elinden tutulup engel olunmadığı gibi, hırsızlık eden veya kız çocuğunu evlendirene de engel olunmaz.

İlahi imtihanın genel çerçevesi böyledir.

Şayet hırsızlık yapanın elinden tutulup engel olunsa, içki içen kimseye engel olunsa, o zaman imtihanın bir kıymet-i harbiyesi olmaz. Çok ahlaksız kimseler ile çok ahlaklı kimseler arasında bir fark kalmaz. Bu ise büyük bir zulümdür.