Allah bitkilerin neye yaradığını detaylarıyla neden açıklamamış?

Soru Detayı

- Allah neden yarattığı bitkilerin neye yararlı neye zararlı geldiğini, ne kadar miktar kullanılması gerektiğini yazmamış, bir şey üretirken onun en ince detayına kadar yazmak gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an’ın ders verdiği temel konuları iman esaslarıdır. Hedefinde insanların dünya ve ahiret hayatında mutlu yaşamayı sağlamak vardır.

Bu sebeple, Kur'an'da astronomi, fizik, kimya, biyoloji, zooloji, botanik gibi konuların detaylarına yer verilmez.

Kaldı ki, eğer yer verilse, yüzlerce fen ve bilim dalının uğraştığı bilimsel konuları zikr edilseydi, mevcut Kur'an’ın 50 kat büyüklüğünde bir Kur'an’ın olması gerekirdi.

Neyin zararlı neyin faydalı olduğu hususu temel prensipleriyle “helal-haram” çerçevesinde söz konusu edilmiştir. Detayların durumunu insana havale etmiştir.

Allah insana vahiy ile bilgilendirmeyi yaptığı gibi, verdiği akıl ile de insan hayatı için gerekli hususları, faydalı ve zararlı konuları bilen bir mekanizmaya sahip kılmıştır.