Peygamberin hanımlarının kadınları davet edip yemek yedirme adetleri var mıydı?

Soru Detayı

- Hz. Peygamber Efendimizin muhtereme eşleri olan annelerimizin, bir yığın komşu kadını çağırıp çeşit çeşit yemek yapıp yedirme adetleri var mıydı?
- Günümüzde yapılan bu tür davetler hakkında ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başkalarına yemek yedirmek Kur'an ve hadislerde tavsiye edilen önemli bir husus ve yaygın olan İslami bir gelenektir.

Yemek yedirmenin önemi konusunda bazı hadisler şöyledir:

- Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselama, İslam'da en hayırlı iş hangisidir, diye sorulduğunda, “insanlara yemek yedirmen ve tanıdığına tanımadığına selam vermendir” diye cevaplamıştır. (Müslim Birr, 161).

- Hz. Peygamber (asm), yemek yedikleri halde doyamadıklarından yakınanlara, toplu halde yemek yemeyi tavsiye eder, bereketin toplulukta olduğunu söylerdi. (İbni Mace, Etime, 17)

“Yarım hurma ile de olsa, cehennemden korunmaya bakın!” (Buhârî, Edeb 34)

“Ya Eba Zer, çorba pişirdiğin zaman suyunu çok koy. Sonra da komşularını gözden geçir ve gerekli gördüklerine güzel bir şekilde sun!” (Müslim, Birr, 143)

“Hayır, misafir kabul edilen eve, bıçağın deve hörgücüne ulaşma­sından daha hızlı ulaşır." (İbn Mace, Etime, 55)

“Ey Müslüman hanımlar! Hiçbir komşu hanım, bir koyun paçası bile olsa, komşusuna vereceğini küçük görmesin.” (Buhari, Hibe 1, Edeb 30)

Erkek olsun kadın olsun Saadet asrından itibaren, komşu, misafir, fakir, muhtaç olsun veya olmasın herkese yiyecek-içecek ikram etmek, Müslümanlarda süre gelen bir gelenek olmuş ve sadaka ibadeti sayılmıştır.

Hz. Peygamber (asm) özellikle komşulara yemek yedirmek konusu üzerinde çok durmuş ve ısrarla tavsiye etmiştir.

Yemek yedirme işi Müslim, gayri Müslim farkı gözetilmeden herkese yapılmıştır.

Hz. Peygamber (asm) hanımları ve kızları da bu yedirme ve içirme işlerinde önder olmuşlardır.

Ancak o dönemde bilindiği gibi, yoksulluk yaygındı ve yiyecekler de ancak zaruri ihtiyaçlar şeklindeydi. Bazen yememişler başkalarına yedirmişler. Kendileri de o gün aç kalmışlar. Başkalarını kendilerine tercih etmişlerdir.

O zaman, günümüzde olduğu gibi bolluk olmadığı için toplu davetler ancak düğün yemekleri veya özel ziyafet şeklinde olmuştur.

Günümüzde kadınların verecekleri yemek davetleri bazı şartlara bağlı olarak yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu şartlar şöyle özetlenebilir:

  1. İsraftan kaçınılması,
  2. Gösterişten uzak durulması,
  3. Yiyecek ve içecekleri helal olması,
  4. Davetlilerin, komşu, akraba, misafir ve yoksullara yönelik olması,
  5. Davet veren kişinin kendi malından vermesi,
  6. Mahremiyet ve tesettür gibi konulara dikkat dilmesi,
  7. Allah’ın rızasının esas olması.