Cennette araba var mı?

Soru Detayı

- Cennette arabaya binmek istersem olacak mı?
- Mesela, Ferrari ve SSC Tuatara gibi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı ayet ve hadislerin verdiği bilgilerin genel çerçevesi içerisinde meseleyi değerlendirmek mümkündür. Örneğin:

“...Orada / cennette canların istediği, gözlerin zevk aldığı her şey vardır...” (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayette, insanların cennette arzu ettikleri tüm isteklerinin yerine getirileceğine işaret edilmektedir.

Rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) bir hadis-i kudside şöyle buyurmuştur:

“Yüce Allah, ‘Ben salih kullarım için cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanın hayal edemeyeceği birtakım nimetler hazırladım.’ diye buyurdu.” (Buhârî, Bed’ül-halk, 8)

Buna göre, sizin arzu ettiğiniz arabalar da bu ayetin ve kudsi hadisin şümulüne dâhil olabilir ve cennete layık olarak istekleriniz yerine getirilir.

Ancak unutmamak gerekir ki, dünyanın nimetleri ile cennetin nimetleri asla anlaşılamaz, bu fâni dünyanın nimetleri, cennetin ebedi ve daimi olan nimetleri ile kıyaslanmaz.