Bu dünyada evlenemeyenler ahirette evlenecek mi? Ahirette beraber olabilmek için dünyada nikah şart mı?

Tarih: 04.12.2006 - 20:50 | Güncelleme:

Soru Detayı
Kız arkadaşımı kısa bir süre önce trafik kazasında kaybettim. Merak ettiğim tek konu, cennette onunla birlikte olabilmem mümkün mü? Bunun için ille de dünyada nikah şart mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dünyada birbiriyle evlenemeyen kişiler, ahirette evlenebileceklerdir.

Dünyada bekar olarak imanlı bir şekilde vefat etmiş bir kadın cennete girdiğinde, Cenab-ı Hak orada onu mü'min bir erkekle nikahlar. Çünkü, cennetin zevklerinden birisi de, yeme ve içmenin yanında nikahtır. Kadın da bu nimetten istifade etmelidir.

Bilindiği gibi, cennetteki her erkeğe iki dünya hanımı yanında derecesine göre huri ihsan edilecektir. Diğer taraftan, kadın bakire olarak vefat ettiği gibi, erkeğin de bekar olarak öldüğü vakıadır. Cenab-ı Hak bekar erkekleri de cennette nikahlayacaktır.

Ayrıca cehennemlik erkeklerin cennetlik olan hanımları, cennet ehli mü'min erkeklere miras olarak kalır. Çeşitli hadislerde ifade edildiği gibi, mü'min erkekler kendi hanımlarından ayrı olarak bir de cennetlik hanımlardan bu şekilde olanları nikahlayacaktır. (İbni Mace, Zühd: 39)

Kıskançlık olmayacak mı? Hayır, olmayacaktır. Çünkü cennete girmeden önce her türlü kötü duygular insandan temizlenecek, hep güzel huylar kalacaktır. Bunun için de, ne dünya kadınları, ne de huriler birbirlerini kıskanmayacak ve çok iyi geçineceklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun