Kocası cehenneme giden kadın, kocasını bekleyip onunla evlenebilir mi? Sevmediği bir kişi ile sonsuza kadar yaşamak kişi için cennette de olsa onu mutlu eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyada bekar olarak imanlı bir şekilde vefat etmiş bir kadın cennete girdiğinde, Cenab-ı Hak orada onu mümin bir erkekle nikahlar. Çünkü, cennetin zevklerinden birisi de, yeme ve içmenin yanında nikahtır. Kadın da bu nimetten istifade etmelidir.

Diğer taraftan, kadın bakire olarak vefat ettiği gibi, erkeğin de bekar olarak öldüğü vakıadır. Cenab-ı Hak bekar erkekleri de cennette nikahlayacaktır.

Ayrıca cehennemlik erkeklerin cennetlik olan hanımları, cennet ehli mümin erkeklere miras olarak kalır. Çeşitli hadislerde ifade edildiği gibi, mümin erkekler kendi hanımlarından ayrı olarak bir de cennetlik hanımlardan bu şekilde olanları nikahlayacaktır. (İbni Mace, Zühd 39)

Kocası geçici olarak cehenneme gidecek kadını, Allah ona layık olan cennetlik bir erkekle evlendirebileceği gibi, bu dünyadaki kocasının cehennemden çıkmasına kadar bekletebilir. Ahirette insanın amellerine göre güzelliği ve değeri artacaktır. Cennette kocasının yerine Allah'ın rızasını kazanmış bir başka erkek kadına daha sevimli gelebilir.

Şu husus unutulmamalı ki, cennette üzüntü olmayacak ve insanın hoşuna gidecek şeyler kendisine cennette verilecektir.