Hurileri kıskanma imtihanına tutuldum?

Soru Detayı

- Bir kadın kocasının cennette hurilerle evlenmesini kıskanamaz mı?
- Bu kıskançlığı nasıl yenebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının kocasını kıskanması son derece normaldir ve olması gereken de budur zaten.

Ancak cennet hayatı, dünya hayatına benzemez. Cenneti tam anlayamadığımız için bazı sorular aklımıza gelebilir.

Oysa cennette:

1. İnsan bir anda pek çok yerde bulunabilecek.

2. Her insana bağlar ve saraylarla dolu dünya kadar geniş bir yer verilecek.

3. İnsanın istediği her şey olacağı gibi, istemediği hiçbir şey de olmayacak.

4. Şimdiden karar vermek zor. Anne karnındaki çocuğun aklı olsa dünyayı anlattığımız zaman anlaması nasıl mümkün değilse, bu dünya da cennete göre anne karnı gibidir. Anlamamız mümkün değildir.

Bu nedenle anne karnında sadece göbeğinden beslenen bir insan, dünyada gözü, kulağı, ağzı, dili gibi pek çok uzvuyla istifade etmektedir. Bunun gibi burada sadece eşini isteyen birisi de orada aynı anda çok yerde olacağı için Hurileri de isteyebilir.

5. Orada insanın şuuru zirvede olacak. Her şeyi bilinçli olarak isteyecektir.

6. Kur'an-ı Kerim cennette müminlere hurilerin verileceğini söylüyor. Eğer insanın istek duygusu olmasaydı, böyle bir nimet de verilmezdi. Demek ki insanın isteği olacak Allah da verecek.

7. Bununla beraber, hurileri istemeyen olur mu, bunu bilemeyiz. Anne karnında görme isteği olmayan bir çocuğun, dünyada bunu nasıl istediği açıktır.

Sizin sorunuzun da cevabı böyle olabilir.

Burada böyle düşünebiliriz. Ancak orada bu düşüncemizin ne kadar yersiz olduğu da anlaşılabilir.

8. Abdullah ibn Abbas diyor ki, "Dünyada var olan şeylerin, cennetteki varlıkları ile dünyadaki varlıkları arasında bir isim benzerliğinden başka bir münasebeti yoktur."

Buna göre, cennetteki muzların dünya muzlarıyla yalnız isimde bir benzerlikleri olduğu gibi, cennetteki eşlerin dünya eşleri ile de sadece bir isim benzerliği vardır.

Nasıl ki, naylondan yapılan portakal ile gerçek portakalın ismi aynıdır; bunun gibi, dünya nimetleri ile cennet nimetlerinin ismi aynı olsa bile, her şeyi farklıdır.

9. Sonsuz bir hayatta, sırf dostlar için hazırlanmış bir mutluluk diyarındaki lezzetlerin derecesi, her türlü tanımlamanın üstünde ve ötesindedir.

Oradaki güzellikler, hadiste ifade edildiği üzere:

“Ne bir göz görmüş, ne bir kulak işitmiş ve ne de bir kimsenin aklından, hayalinden geçmiştir.” (bk. Buhari, Bed'ü'l-Halk 8; Müslim, Cennet 2)