Dünyada bazı güzelliklerden mahrum kalanların, cennette diğerlerine göre o nimetten daha fazla istifade edeceklerinin delili nedir?

Tarih: 28.11.2013 - 16:40 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bu dünyada bazı güzelliklerden mahrum kalanlar, bu hallerine sabredip şükrederse, kabir hayatında ve ahirette diğer Müslümanlardan daha güzel olacaklardır. Bu bilginin kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifte bu konuya şöyle işaret edilmiştir:

Hz. Abdullah ibni Mesud bir şey almak için bir ağaca çıkmıştı. Bu arada çok zayıf olan bacakları göründü. Bazı sahabiler bunu görünce gülüştüler. Pey­gamberimiz bunu hoş karşılamadı ve şöyle buyurdu:

“Niçin gülüşüyorsunuz?! Abdullah’ın bacakları kıyamet günü Uhud Dağı’ndan daha ağır gelecektir.” (Tabakât, 3: 155.)

Bu hadisin işaret ettiği gibi, insan bu dünyada hangi nimetten mahrum kalıyorsa, cennette o nimetten istifadesi daha fazla olacaktır.

Ceza da mükafat da amelin cinsindendir, şeklinde bir kaide vardır. İnsan bu dünyada ne ile imtihan olmuşsa, ona göre ahirette karşılığını görecektir.

Bu dünyada kör olan cennette daha iyi gören gözlere sahip olacaktır. Bu dünyada yüz güzelliği az olan cennette daha güzel surette olacaktır. Bunların şartı ise, sabretmek ve haline şükretmek, isyana girmemektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun