Ayetle alay edenle konuşmak günah mı?

Soru Detayı

- Nisa Suresi 140. ayete göre ayetle alay eden bir insanla ebediyen mi konuşmayacağız?
- Böyle insanlarla çok daha sonra konuşursak imanımız tehlikeye girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Allah size kitapta şunu da bildirmiştir: 'Allah'ın ayetlerinin inkâr ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, bunu yapanlar başka bir konuya geçmedikçe onların yanında oturmayın.' Böyle yaparsanız siz de onlar gibi olursunuz. Şüphe yok ki Allah münafıkları da kâfirleri de cehennemde bir araya getirecektir.” (Nisa, 4/140)

Bu ayetin ifadesinden anlaşılıyor ki, ayetlerle alay eden kimseler ile konuşmak iki şekilde olur:

Birincisi: Ayetlerle alay ettiği esnada onlarla birlikte oturmak, sohbet etmek, sohbetlerini dinlemek caiz değildir.

İkincisi: Ayetlerle alay edenlerle o esnada değil daha sonra konuşmak, onlarla sohbet etmek caizdir. Özellikle onların yanlışlarını düzeltmek, onları doğru yola getirmek niyeti olsa bu sadece caiz değil, aynı zamanda sevap getiren bir vecibe olur.