Din ile alay edene gülmek, küfür olur mu?

Soru Detayı

- Dini meselelerde alay edenleri dinlerken, onlarla birlikte gülmek, hangi durumlarda küfür olur, hangi durumlar olmaz?
- Delilleriyle yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Din ile alay edenlerin gülmelerine iştirak etmek tehlikelidir.

- Eğer gülmemiz onların dediğini destekler mahiyetinde ise, bu kesinlikle dini bir risk taşır. Çünkü dinin hakikatleriyle alay etmek onun doğru olmadığını söylemek anlamına gelir. Siz de aynı notayı desteklemek anlamında gülerseniz, aynı akıbete uğrarsınız.

- Yok eğer, gülmeniz o manada değil de o anda oluşan başka bir sebepten dolayı ise, bu takdirde dini risk olmaz, fakat yine de vebalden hali değildir.

Bu ayet bize her şey anlatıyor:

“Allah size kitapta şunu da bildirmiştir: 'Allah’ın ayetlerinin inkâr ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, bunu yapanlar başka bir konuya geçmedikçe onların yanında oturmayın.' Böyle yaparsanız siz de onlar gibi olursunuz. Şüphe yok ki Allah münafıkları da kâfirleri de cehennemde bir araya getirecektir.” (Nisa, 4/140)