Allah neden din gönderir ki?

Soru Detayı

- Evrendeki muhteşem uyum bir yaratıcıyı zorunlu kılıyor. Ama niye islam dini?
- Bir kişi sadece Allah'ı kabul etmesi, verdiği nimetlere şükretmesi ayrıca insanı yarattığı için kendi dilince ve vicdanıyla değer vermesi yetmez mi?
- Bir çok dinin kendine göre bir yaratıcısı var ve hepsi ben doğruyum diyor..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu konu sitemizde defalarca açıklanmıştır. Lütfen oralara da bakmanızı rica ederiz.

- Vicdan dinin yerini tutmadığına en büyük delillerden biri, pek çok insanın vicdansızca gösterdiği davranışlardır.

Semavi dinlerin, özellikle de Kur’an’ın Allah’ın varlığı ve birliği konusunda ortaya koyduğu bunca delillere rağmen hala ateistlerin varlığı, dinlere olan ihtiyacın boyutunu göstermeye kâfidir.

- Herkesin kendi dininin doğru olduğunu savunması, gerçekten o dinin hak din olduğunu göstermez.

Nitekim, müşrikler, ateistler, deistler, mülhitler, materyalistler vs. hepsi de kendi düşünce ve inançlarının doğru olduğunu savunuyor.

Ancak bir şeyin doğru olması; aklı tatmin edecek, kalbe haz verecek delillere bağlıdır.

Bugün semavi ve beşeri dinlerin hiçbiri, İslam dininin kaynağı olan Kur'an’la kıyaslanamaz.

Kırk yönden mucize olduğu ispat edilen Kur'an’ın semavi kimliğini tanımayanların hepsi önyargı, cehalet, inat, taassup, kör hissiyat, akli muhakemeden yoksun olmak gibi negatif düşüncenin kurbanlarıdır.

Sitemizdeki cevaplardan sadece biri için tıklayınız:

Peygamberlere neden ihtiyaç vardır?