Neden İbrahimi Dinler deniyor?

Soru Detayı

- Neden İslam, Hristiyanlık ve Musevilik İBRAHİM DİNLERİ olarak kabul ediliyor?
- Bunun arkasındaki sebep nedir?
- Musa, Nuh, Âdem gibi üç dinin de inandığı birçok peygamber var da neden sadece İbrahim Peygamber?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İbrahim’den sonra gelen peygamberlerin büyük çoğunluğu onun neslindendir. Yahudilerin ve Hristiyanlar Hz. İshak’ın torunları, Hz. Muhammed (asm) ise Hz. İsmail’in torunudur. Bu açıdan bu üç semavi din mensuplarının nesebi Hz. İbrahim’e dayanır.

Bununla beraber, Hz. İbrahim aleyhisselam, peygamberler arasında tevhid inancının bayraktarlığını yapan, o mücadelede ateşe bile atılan, putları kırmakla meşhur olan ve semavi dinlerin esasları kabul edilen iman unsurlarını ders veren bir peygamber olarak Halilullah unvanını aldığı gibi, bu dinlerin üst şemsiyesi de kabul edilmiştir.

Bu açıdan bakıldığında bu semavi üç din -aslı itibariyle- tevhid inancına dayanmakla “İbrahîmî Dinler” unvanını kazanmışlardır.