Allah lafzı Kuran’da kaç kez geçiyor?

Soru Detayı

- Allah lafzı google arama sonucunda Kuran-ı Kerim’de 2698 kez geçtiğini söylüyor. Sizde ve birçok sitede 2697 demiş, hangisi doğru zikrederken arada kalıyorum sürekli.
- Ayrıca Allah lafzının Kuran’da bu kadar geçmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Mücemu’l-Mufehres" isimli esere göre, “Allah” isminin tekrar sayısı, 2.697’dir.

Bu sayı: 93x29’dur. Ve Allah’ın “zü’l-fadli’l-azim” isminin ebced değeridir.

Ancak bu sayımda Fatiha suresinin başında bulunan Besmele’deki isim sayılmamıştır. Onunla birlikte 2.698’dir. Beş defa tekrarlanan “Allahumme” ile birlikte bu tekrar sayısı: 2.703 olur.

"Teysirü’l-Mennan" adlı eserde ise, bu sayı 2.700 olarak tespit edilmiştir. Buna göre “Allahumme” dularında geçen diğer beş sayısıyla birlikte: 2.705 olur. Bu sayı bir farkla (2.706) 41x66’dır. 66 sayısı Allah isminin ebced değeridir.