Kuran'da 2697 yerde Allah lafzının geçmesinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

- ​Kuran'da 2697 yerde Allah (c.c) lafzının geçtiği söyleniyor. Bunun hikmeti nedir?
- Sevgili Allah'ımız neden bu kadar çok ismini Kuran'da zikretmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah lafza-i celal bütün güzel isim ve sıfatları içine alan bir ism-i azamdır. Gerek müjdeli haberlerde, gerek uyarıcı mesajlarda zikredilmesi, söz konusu uyarı ve müjdenin tahakkukunda asla şüphenin olmadığını pekiştirmeye yöneliktir. Allah bir konuda karar verdiyse, onun gerçekleşmemesi imkansızdır.

- Örneğin, Fetih suresinde Hz. Peygamber (asm)’in rüyasının doğruluğunu tasdik etmek üzere, diğer isimler yerine “Allah” lafza-i celal kullanılmıştır. Bin bir isim ve sıfatları tazammun eden ve bütün onları da zihne çağrıştıran Allah isminin kullanılması, rüyanın tahakkuk etmesinin şüphesiz olduğuna, rüyanın mutlaka gerçekleşeceğine, çünkü bu işin arkasında bin bir, belki dört binden fazla isim ve sıfatların sahibi Zât-ı Akdesin olduğuna işaret etmeye yöneliktir.

- Ayrıca Allah lafza-i celal, Zat-ı Akdesin ism-i hassıdır, özel ismidir, başka varlıklar için kullanılması yasaktır. Yüce Yaratıcıyı, Rabbulâlemini nazara verirken en çok bu ismin zikredilmesi, büyük  önem arz etmektedir. Zira isim ile müsemma arasındaki ilişkiyi çağrıştıran ismin konumudur. Eşi benzeri olmayan, kibriya ve azamet sahibi bir Rabbin ezeli, ebedi, sermedi kimliğinin büyüklüğünü çağrıştıran ancak en büyük ismi olan Allah lafza-i celaldır.

2697 rakamı, Allah’ın bir ismi veya sıfatı olan “Zulfadli’l-azîm”in (okunmayan vasıl elifi hariç) ebced değeridir.

Demek Allah deyince lütuf ve keremi çok büyük olan bir Rab akla gelmelidir.