Alemler bin ümmettir altı yüzü denizde dört yüzü karadadır, rivayeti sahih midir?

Soru Detayı

- Şayet sahihse nasıl anlaşılmalıdır?
- Hz. Ömer’in de nesli tükenmekte olduğunu düşündüğü çekirgelerin hala yaşadığını görünce, bu hadisi söyleyerek sevindiği ama ek olarak ilk helak olacak olanın çekirge olduğu söyleniyor.
- Bu rivayetlerin aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

Hz. Ömer’in hilafeti yıllarından bir yıl, çekirgeler azaldı. Bunun sebebini araştırdı, hiçbir haber bildirilemedi. Bunu üzerine (Ömer) üzüldü. Bir atlıyı Yemen’e, diğerini Şam’a, öbürünü de Irak’a yolladı, çekirgenin görülüp görülmediğini araştırmalarını istedi. -Cabir der ki- Yemen yönüne giden atlı Ömer’e geldi, bir avuç çekirge getirdi ve huzuruna döktü. O bunu görünce tekbir getirdi ve sonra şöyle dedi:

Rasulullah (asm)’dan duydum ki, şöyle diyordu:

“Allah bin ümmet yaratmıştır. Altı yüzü denizde, dört yüzü karadadır. Bu ümmetlerden ilk helak olanı çekirge ümmetidir. O helak olunca ipi kırılmış dizi gibi diğerleri de art arda gelir.” (bk. İbn Kesir, Tefsiru'l-Kur'ani'l-Azim; Suyuti, Dürrü’l-Mensur, Fatiha Suresi 2. ayetin tefsiri)

İbn Kesir bu rivayetin, rivayet zinciri bakımından zayıf olduğunu ifade etmiştir.