Hafsa ismi anlam itibariyle kız çocuğuna konulabilir mi?

Soru Detayı

- Hafsa validemize bin canımız feda, ancak isimlerin karakter üzerindeki etkisi düşünüldüğünde Hafsa ismi “anlam itibariyle” kız çocuğuna konulabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lügat kitaplarında bu ismin manası arslan yavrusu ve benzeri manalara geldiği bildirilmiştir.

Manası ne olursa olsun, Hz. Peygamberin (asm) -uygun olmayan isimleri değiştirmesine rağmen- kendi hanımı olan Hz. Hafsa validemizin ismini değiştirmemesi, bunda bir sakıncanın olmadığını göstermektedir.

Bu sebeple, Hz. Ömer’in kızının ve  Hz. Peygamber Efendimizin (asm) hanımının ismini kız çocuklarımıza koymak elbette çok güzeldir.