Kayra ismini vermek günah mı?

Soru Detayı

- Kayra ismini doğacak kızımıza koymak istiyoruz, uygun mudur, konulabilir mi?
- Kayra isminin Allah'tan gelen iyilik, ihsan veya büyük birinden gelen iyilik lütuf anlamında olduğunu dikkate alarak bu ismi kız veya erkek çocuklara vermenin sakıncası olmadığını söyleyenlerin yanında, eski Türk mitolojisinde de tanrı anlamına geldiğini göz önünde bulundurarak Kayra ismini çocuklara vermenin sakıncalı olduğunu söyleyen de var.
- Kararsız kaldık, Müslüman toplumun kültürüne uygun başka bir isim mi verelim yoksa Kayra ismini mi verelim? Tavsiyeniz nedir?
- Kayra ismini kız erkek çocuklara vermenin bir vebali olur mu, sünnete aykırı bir isim mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kayra, yüksek tutulan veya sayılan birinden gelen iyilik, lütuf, ihsan, inayet anlamına gelmekte olup, çocuklara isim olarak verilebilir.

Anne babanın evlatlarına karşı vazifelerinden biri de onlara güzel bir isim vermesidir. Bu hususta Hz. Peygamber (asm), “Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Bu cihetle çocuklarınıza güzel isim koyunuz.” (Ebu Davud, Edeb 70) buyurmuşlardır.

Konulacak ismin Arapça olması veya Kur'an-ı Kerim'de geçmesi şart değildir. Önemli olan, konulan ismin toplum tarafından yadırganmaması ve dini değerlerimize aykırı olmayan anlamlı bir isim olmasıdır.

Bu açıdan kültürel mirasımızı yaşatma açısından; peygamberlerin, sahabelerin ve tarihi kültürümüzde iz bırakmış olan Müslümanların isimlerini çocuklarımıza vermemiz önem arz eder.