Akil ismini koyabilir miyiz bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Yakında bir oğlum olacak, eşim çocuğa Akil ismini koymak istiyor ben de konulup konulamayacağına dair bir kaynak bulamadım.
- Akil ismini koyabilir miyiz bir sakıncası var mıdır koymamız iyi olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akil, okunuşuna göre, akıllı veya yiyici manalarına gelmektedir. Sakıncası olmamakla birlikte, daha uygun ve güzel bir isim koyabilirsiniz.

Anne-babanın yükümlülüklerinden biri de çocuğa güzel bir isim koymaktır. Bu hususta Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuşlardır:

"Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Bu cihetle çocuklarınıza güzel isim koyunuz." (Ebu Davud, Edeb, 70)

Çocuklara ad olarak İslami örfte yeri olan isim veya kelimelerin seçilmesi tavsiye edilen bir şey ise de ismin mutlaka Arapça olması ya da Kur'an-ı Kerim'de geçmesi gerekmez. Dikkat edilmesi gereken husus, konulan ismin yadırganmayacak, güzel anlamlı bir isim olmasıdır.

Bu bağlamda bu ismi vermek dinen caiz olsa da çocuğunuza anlamı daha güzel olan farklı bir isim vermeniz tavsiye olunur.