Yuzarsif ismini çocuğumuza koymak caiz mi?

Soru Detayı

- Hazreti Yusuf’un Mısır dilindeki Yuzarsif ismini çocuğumuza koymak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne babanın çocuğuna karşı sorumluluklarından birisi de ona güzel bir isim koymaktır. Konulacak ismin Arapça olması ya da Kur'an-ı Kerim'de geçmesi gerekmez.

Önemli olan, çocuğa verilen ismin söyleniş ve mana güzelliği taşıyan, çevrede yadırganmayacak bir isim olması ve İslam inancına aykırı olmamasıdır.

Bu hususta Peygamberimiz (asm): "Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Bu bakımdan (çocuklarınıza) güzel isimler koyunuz." buyurmuşlardır. (Ebu Davud, Edeb, 61)

Dolayısıyla çocuğunuza “Yuzarsif” ismi yerine Kuran’da geçen şekliyle Yusuf koymanız uygun olacaktır.