Noel ismini koymak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Noel, Latince’de “Tanrı’nın doğum günü.” anlamına gelen ve Hz. İsa’nın doğum günü kutlamasını ifade eden "dies natalis" teriminin Fransızca karşılığıdır (noël). Bu terim diğer Batı dillerinde Il natale (İtalyanca), cristes-maesse (eski İng.), kerst-misse (Danca) gibi kalıplarla karşılanmış, günümüz İngilizce’sine de christmas şeklinde geçmiştir. (bk. DİA Noel md.)

Buna göre, Müslüman bir kimse çocuğuna Noel ismi veremez. Eğer yanlışlıkla verilmişse veya bu ismi taşıyan biri Müslüman olduysa, güzel bir isimle değiştirilmelidir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz bir hadisinde, “Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyleyse güzel isimler seçin.” buyurur. (bk. Ebû Dâvûd, Edeb, 70)

Hz. Peygamber (asm)’in, çeşitli bakımlardan İslam anlayışına uygun olmayan isimlere sahip çocukların veya yetişkinlerin adlarını değiştirerek onlara uygun bulduğu yeni isimler vermiş olması konunun önemini gösterir. (bk. Buhari, Edeb, 108)

Resul-i Ekrem (asm)’in bu tutumunu dikkate alan bazı âlimler, ismin onu taşıyan kimse üzerinde psikolojik bir etki yapabileceğini ileri sürerler. (İbn Kayyim el-Cevziyye, Tuhfetü’l-mevrûd, s. 101-102)