Yıldızı düşük, yıldızı büyük diye bir şey İslam’da var mıdır?

Soru Detayı

- Çocuklara isim verirken, ebced hesabıyla akıl, fikir hesaplamaları yapılıyor. Yıldızı düşük, yıldızı büyük diye bir şey İslam’da var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yıldızı düşük, yıldızı küçük, yıldızı büyük diye bir şey İslam’da yoktur. Eğer bu ifadelerden maksat, bunun hayatına etki eden küçük veya büyük yıldız ise, bu tamamen şirktir.

Güzel isimlerin çocuklara verilmesi İslam’da arzu edilen şeydir. İsimle müsemma / kişi arasında önemli bir ilişkinin olduğu inkar edilemez. (bk. Niyazi Beki, Kur'an'daki İsimlerin Esrarı, Zafer Yayınları)

Fakat bu isimlerle çocuğun hayat seyrini değiştirme düşüncesi yanlıştır.