Saniye, Rabia gibi isimler koymak saçmalık mı?

Soru Detayı

“Araplar eskiden kız çocuklarını sevmedikleri için onlara isim yerine sayı verdiler, mesela Vahide birinci, Saniye ikinci, Rabia dördüncü demektir. Türkler de Arapça olan her ismi iyi kabul edip sorgulamadan çocuklarına verdiler. Ama bu isimler dini değil ve sevabı da yoktur. Çocuğa konulması da saçmalıktır.” tarzında bir yazı okudum.
- Eğer doğruysa bu durumda bu isimleri çocuklara vermenin manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, sorudaki isimlerin gerekçesinin tespiti mesnetsiz ve realiteye de aykırıdır.

İslam’da manalı güzel isimlerin verilmesi önemli olmakla beraber, İslam’ın ruhuna aykırı olmadığı sürece başka isimlerin verilmesi de günah değildir.

Toplumca kabul gören, yadırganmayan ve kötü anlam çağrıştırmayan “Vahide, Saniye, Rabia” gibi isimlerin çocuğa konulmasında bir sakınca yoktur.

Ayrıca, bugün bu isimleri çocuklarına verenler, ismin kelime manasına değil, o ismin taşıdığı ruh adına o ismi vermekteler.

Örneğin Rabia ismin veren kimseler, bunun kelime manasını değil, o isimle meşhur olmuş evliya bir annemizin adını vermektedir. Bu durumda Rabia ismi, Allah’ın sevgili bir kulunu hatırlattığı için manası da güzelleşmiş olur.