Birey, adının ağırlığını taşıyamayabilir mi?

Soru Detayı

- Adım Samed olduğu için bana "Adının ağırlığını taşıyamıyor" diyorlar. İslam’da böyle bir şey var mı?
- “Samed”, “Rahman”, “Rahim”, “Mümin”, “Nur” gibi isimleri vermek çocuklara ağır mı gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İsimlerin musemmaları (isimlenen şahıslar) ile aralarında bir irtibatın olduğunu düşünüyoruz. (bk. Niyazi BEKİ, Kur’an’daki İsimlerin Esrarı)

Ancak hangi ismin kişiye ağır geldiğine dair bir nassa veya delile rastlayamadık.

- Yalnız Hz. Peygamberin (asm) bazı isimleri değiştirdiği bilinmektedir. Bunun gerekçesi ise, ya “Berre = Tertemiz” manasına gelen çok müstesna güzel bir mana çağrıştırması sebebiyle sahibinin şımarıklığa düşürme ihtimalidir. Ya da “Harb = Savaş” gibi uğursuz algılanmak ve belki de sahibini hep ona çağrıştırma ihtimali olabilir. (bk. BEKİ, a.g.e.)

- Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, Allah ve benzeri bazı isimler gibi Rahman ismi Allah’ın ikinci ism-i hassı olduğundan insanların kullanması caiz değildir.

Diğer isimlerin hafifliği ya da ağırlığı gibi bir değerlendirmeye girmenin fazla isabetli olmadığını düşünüyoruz.