"Musa" ismini, Hz. Musa (a.s.)'ya kim vermiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Musa'ya bu isim, Hz. Musa'yı suda bulan ve onu evlat edinen Firavun'un kızı tarafından verilmiştir. (bkz. DİA, Musa Md.)

Bu isim Kıptîcede iki kelimeden meydana galmiştir: Biri Su anlamındaki Mu, diğeri ağaç anlamındaki Sa kelimesidir. [bk. Taberî, I/28; Kurtubî, I/395 (Kurtubî de "sa" yerinde "şa" vardır.)].

Hz. Musa, Firavun ailesi tarafından bulunduğu yerde (nehir) su ve ağaçlar vardı. Çocuğa bulunduğu yerin bir simgesi olarak su+ağaç anlamına gelen "Musa" adı verildi. [bk. Taberî, a.g.y.; Kurtubî, a.g.y; es- Savî (Celaleyn ile birlikte), III/210. Savî Tefsirinde de "sa" yerinde "şa" vardır].

Firavun’un kızı, onu denizde -sazlık arasında- bulup çıkarırken, bulunduğu yerdeki ağaç-su ilişkisini düşünerek, bu harika olayın bir hatırası ve bir ilham eseri olarak ona Musa adını vermiştir. (bk. Çıkış, 4-10)

(bk. Doç. Dr. Niyazi BEKİ, Kur’an’daki İsimlerin Esrarı, Zafer Yayınları)