Çocuğuma Sudan ismini vermek uygun mu?

Soru Detayı

- Çocuklara isim verirken nelere dikkat etmek gerekir?
- Benim eşim hamile değilken "Bana rüyamda melekler gelip bir kız çocuğumuz olacağını bildildiler, ismini de Suda veya Sudan -hatırlayamıyorum- koymam gerekmiş. Melekler ilerde çocuğumu bu isim ile çağıracaklarmış. Şimdi ben mecbur bu ismi mi koymam gerek?" diyor.
- Eşim gerçekten bu rüyadan sonra hamile oldu. Suda miydi yoksa Sudan mı tam hatırlayamıyorum, bu isminin İslam'da anlamı nedir?
- Kendimi mecbur hissediyorum bu ismi takmaya...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

SUDAN: (Türkçe) Kız ismi. Su gibi güzel, parlak anlamına gelir.

Rüyalar ile amel edilmez. Rüyadan dolayı bu ismi koymak zorunda değilsiniz. Ancak bu ismi koymanızda da bir sakınca yoktur. Manası güzel, İslami kültüre uygun isimler konulabilir.