Katade, Hz. Ömer’in torunundan hadis rivayet etmiş mi?

Soru Detayı

- Katade, Hz. Ömer’in torunu olan Salim b. Abdullah'tan bazı rivayetler yapıyor. Katade ile Salim b. Abdullah görüşmüşler midir?
- Kaynaklarda böyle bir bilgi var mı?
- Katade benim bildiğim Küfe’de yaşamıştır Salim bin Abdullah Küfe’ye gitmiş midir, açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Görebildiğimiz kadarıyla Katade’nin hadis hocaları arasında Hz. Ömer’in torunu olan Salim b. Abdullah yoktur. (bk. İbn Hcaer, Tehzibu’-tehzib, 8/351-354)

Hâkim’in tespitine göre, Katade Hz. Enes’ten başka herhangi bir sahabiden (doğrudan) rivayet etmemiştir. (bk. İbn Hcaer, a.g.e, 8/355)

- Katade’nin kendisinden rivayet ettiği şahıs “Salim b. Ebi’l-Ca’d”dır. (bk. İbn Hacer, a.e, 3/432)

- Şayet sorudaki bilgi doğru ise, bu takdirde rivayeti “mürsel” demektir.

Bununla beraber, konuyu tahkik etmek için, bilginin olduğu düşünülen kaynağa tekrar bakmakta fayda vardır. Böyle sağlam bir bilgi olursa, paylaşmaktan memnun oluruz ve üzerinde ayrıca durmaya devam edeceğiz.