Abdullah b. Ömer esir kadını öpmüş mü?

Soru Detayı

- Abdullah bin Ömer'in Celula Savaşı'nda güzel boyunlu bir savaş esirini öptüğü bu bilgisinden yola çıkılarak (Masaail adlı kitap Abdullah Bin Ahmed tarafından yazılmış kaynak olarak veriliyor) da yabancı cariyeleri ellemenin, dokunmamın, öpmenin helal olduğuna dair verilen hükümlerin doğruluk derecesi nedir?
- Böyle bir olay yaşanmış mıdır cidden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet bazı kaynaklarda mevcuttur ve sahih yoldan da rivayeti vardır; ancak o cariye başkasına ait değildir, Hz. Abdullah İbn Ömer’in hissesine düşmüş onun cariyesi olmuştur.

Bu olay da günah değil, halkın gözü önünde öpme ayıbı vardır; bu sebeple fiil farklı sonuçlar çıkarılarak değerlendirilmiştir.