Hz. Ömer’in vefatından sonra görülen rüyanın aslı nedir?

Tarih: 03.11.2015 - 15:55 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Ensar’dan bir zât, Abdullah bin Ömer’e (r. anhümâ) şöyle dedi: “Allâhü Teâlâ’dan bana Hazret-i Ömer’i rüyamda göstermesini niyâz ettim. On sene sonra gördüm, alnından terleri siliyordu. “Ey Müminlerin emîri! Ne yaptın” dedim. “İşte şimdi hesaptan çıktım. Eğer Rabbi’min rahmeti olmasaydı helâk olurdum” dedi. (Târîhu’l-Hulefâ, Suyûtî)
- Bu rivayetten sonra biz ahirzaman insanlarının hali ne olur?
- Sıratta sorguda bir sahabi bile sorgusunda bu kadar zorlanmışken biz insanların hele hele ahirzaman insanlarının hali nice olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu rüyaya İmam Gazali de yer vermiştir. Onun verdiği biliye göre, Hz. Abbas şunları anlatmıştır:

“Ben Ömer’in yakın dostu idim. Ölümünden sonra onu rüyada görmeyi çok arzu ettim. Ancak kendisini ancak vefatından bir yıl sonra gördüm ki, alnından/yüzünden terleri siliyor ve şöyle diyordu: İşte şu an (hesabımdan) boşaldım. Eğer şefkat ve merhameti sonsuz olan biriyle (Allah’ile) karşılaşmasaydım, az kalsın arşım/koltuğum devrilirdi (hayatım mahvolurdu). (İhya, 4/506)

- Önce bu bir rüyadır. Rüyalar, İslami hükümler için bir kaynak olmaz.

- İkincisi, rüyanın tabire ihtiyacı vardır. “Nice rüyaların çirkin suretleri altında güzel manalar vardır.”

- Bu rüyanın bu tarzda görülmesinin bir hikmeti, gafil insanlara veya amellerine güvenenlere bir ders de olabilir. Yoksa, Hz. Ömer gibi cennetle müjdelenen bir sahabinin bir yıl boyunca -kabir/berzah aleminde- hesaba çekilmesi, makul görünmediği gibi, İslam’ın ruhuna da aykırı görünmektedir. Allahu A’lem...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun