Hz. Ömer’in vefatından sonra görülen rüyanın aslı nedir?

Soru Detayı

- Ensar’dan bir zât, Abdullah bin Ömer’e (r. anhümâ) şöyle dedi: “Allâhü Teâlâ’dan bana Hazret-i Ömer’i rüyamda göstermesini niyâz ettim. On sene sonra gördüm, alnından terleri siliyordu. “Ey Müminlerin emîri! Ne yaptın” dedim. “İşte şimdi hesaptan çıktım. Eğer Rabbi’min rahmeti olmasaydı helâk olurdum” dedi. (Târîhu’l-Hulefâ, Suyûtî)
- Bu rivayetten sonra biz ahirzaman insanlarının hali ne olur?
- Sıratta sorguda bir sahabi bile sorgusunda bu kadar zorlanmışken biz insanların hele hele ahirzaman insanlarının hali nice olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu rüyaya İmam Gazali de yer vermiştir. Onun verdiği biliye göre, Hz. Abbas şunları anlatmıştır:

“Ben Ömer’in yakın dostu idim. Ölümünden sonra onu rüyada görmeyi çok arzu ettim. Ancak kendisini ancak vefatından bir yıl sonra gördüm ki, alnından/yüzünden terleri siliyor ve şöyle diyordu: İşte şu an (hesabımdan) boşaldım. Eğer şefkat ve merhameti sonsuz olan biriyle (Allah’ile) karşılaşmasaydım, az kalsın arşım/koltuğum devrilirdi (hayatım mahvolurdu). (İhya, 4/506)

- Önce bu bir rüyadır. Rüyalar, İslami hükümler için bir kaynak olmaz.

- İkincisi, rüyanın tabire ihtiyacı vardır. “Nice rüyaların çirkin suretleri altında güzel manalar vardır.”

- Bu rüyanın bu tarzda görülmesinin bir hikmeti, gafil insanlara veya amellerine güvenenlere bir ders de olabilir. Yoksa, Hz. Ömer gibi cennetle müjdelenen bir sahabinin bir yıl boyunca -kabir/berzah aleminde- hesaba çekilmesi, makul görünmediği gibi, İslam’ın ruhuna da aykırı görünmektedir. Allahu A’lem...