Ailesi yüzünden dininin gitmesi ne demektir?

Soru Detayı

- ​Bu hadise göre haram ve gayrimeşru işlere giren biri kafir mi olur?
 "Bir zaman gelecek, kişinin helâki, ailesinin ve çocuklarının elinden olacaktır. Bunlar onu, fakirlikle ayıplar ve gücünün yetmeyeceği şeyleri kendisinden isterler. Adam bu sebeple, tehlikeli (haram ve gayrimeşrû) işlere girer. Neticede dini gider ve kendisi de helâk olur." (Beyhakî, Zühd, II/183)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İmam Gazali de bu hadisi zikretmiştir. (bk. İhya, 2/24)

Zeynu’l-Iraki, bu hadisin -sened bakımından- zayıf olduğunu belirtmiştir. [bk. Tahricu ahadisi’l-İhya (İhya ile birlikte), aynı yer.]

- Hadiste, “Adam bu sebeple, tehlikeli (haram ve gayrimeşrû) işlere girer. Neticede dini gider...” ifadesi yoktur. Böyle olursa, o zaman “kişi harama girdiği takdirde kâfir olur” manası çıkar ki Ehl-i sünnetin ittifakıyla bu anlayış yanlıştır. Zira büyük günah işlemek, mümini dinden çıkarmaz, kafir yapmaz.

- Hadisin ilgili ifadesi şöyledir: “...Adam bu sebeple dininin gideceği işlere girer ve o da helak olur.”

"Haram işlere girer” ifadesi ile “dininin gideceği işlere girer” ifadesi arasında dağlar kadar fark vardır. Nitekim sorudaki tereddüt de bu yanlıştan kaynaklanmıştır.