Abdullah b. Sultan okuduğu istiğfar sayesinde cennetlik mi olmuş?

Soru Detayı

- Abdullah ibnis Sultan çok günahkar biriymiş, içki içermiş, zina yaparmış, fısku fücur peşindeymiş, namaz kılmazmış ve oruç tutmazmış, recep ayının her gecesinde çok okuduğu istiğfar sayesinde cennetlik olmuş, bu doğru mu?
- Eğer doğruysa o istiğfarın yazılmasını istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgi ile ilgili -Sorudaki ifade şekliyle- bir kaynağa rastlayamadık.

Bununla beraber, şu noktalar İslam’ın hakikatlerindendir:

1) Hayatı boyunca günah işleyen kimsenin samimi bir tövbe ve istiğfar etmesi, Allah katında makbul olduğu takdirde affolunup cennete gidebilir.

2) Bütün günahlarına rağmen, yalnız bir istiğfar ile cennete gitmek mümkün olmakla beraber, herkesin gideceği umumi bir cadde değildir.

3) Bazı kimselerin Allah’ın hoşuna giden bazı ufak tefek amelleri, onların affedilmelerine vesile teşkil edebilir.

4) Görünürde fazla amel işlediği halde, Allah’ın hiç hoşlanmadığı bazı düşünce veya işler sahibi bir kimsenin cezasız kalmama ihtimali çok kuvvetlidir.

5) Cennete giden “cadde-i kübra” yolu, Kur'an ve sünnette belirtilen yoldur. O da Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmekten ibarettir.

6) Sorudaki bilgi ister doğru ister yanlış olsun, ona güvenip ona göre davranmak kesin olarak yanlıştır.

7)  “Şayet cennet ve cehennemi yaratmasaydım, ben yine de ibadet ve itaat edilmeye layık bir İlah değil miydim?” (İhya, IV/297-298) manasındaki kudsi hadis-i şerifi anlamak, kulluk vazifesinde başka her şeyi anlamaktan daha önemli olduğunu düşünüyoruz.