Mümin için ölüm bir hediyedir sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Dünya'nın saflığı, berraklığı gitti, geriye keder kaldı. Artık mümin için ölüm bir hediyedir." sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine ulaşamadık.

Ancak Hz. Abdullah b. Mesud’un böyle dediği rivayet edilmektedir:

 ذَهَبَ صَفْوُ الدُّنْيَا ، وَبَقِيَ كَدَرُهَا، فَالْمَوْتُ تُحْفَةٌ لِكُلِّ مُسْلِمٍ

"Dünya'nın saflığı, berraklığı gitti, geriye keder kaldı. Artık mümin için ölüm bir hediyedir." (bk. Ebu Nuaym, Hilye, 1/131-132)

Hz. Abdulla b. Mesud (ra), ilk Müslümanlardan ve Hz. Peygamber (asm) tarafından cennete girecekleri daha hayatta iken kendilerine müjdelenen sahabilerden biridir.

Bu sözün, iman ve salih amel ile vefat etmenin ne kadar önemli olduğunu anlatması bakımından, günümüzün şartları dikkate alındığında, bizler için son derece önemli bir uyarı olduğu açıktır.