“Deccal, 'Ben sizin rabbinizim.' diyecek.” anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

"Deccal 'Ben sizin rabbinizim.' der. Sağındaki melek 'Yalan!..' der. Fakat kimse duymaz. Solundaki melek sağdaki meleğe 'Doğru söylüyorsun.' der. Bu sefer herkes soldaki meleği duyar ve büyük bir fitne çıkar."

- Bu hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deccal hadisi ile ilgili -sorudaki şekliyle- kaynaklarda bir bilgiye rastlayamadık.

Ahmed b. Hanbel ve Taberani’nin naklettikleri bir rivayette -meal olarak- şu ifadelere yer verilmiştir:

“Deccal ‘Ben sizin rabbinizim.’ diyecek. Kim bunu kabul ederse fitneye düşmüş olur. Kim ki ölünceye kadar ‘Sen rabbim değilsin, benim rabbim Allah’tır.' derse, o kimse deccalin fitnesinden korunmuş olur.” (bk. Mecmau’z-zevaid, h. no: 12504; Kenzu’l-ummal, h. no:38795)