Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiye'si ilham mıdır?

Soru Detayı

- Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiye'sinin niteliği ilham mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür kitaplara ilhama mazhar eserler olarak bakmak gerekir. Karşılıklı konuşma sitili verilmesine rağmen bunu doğrudan bir diyalog olarak kabul etmek doğru olmaz. Çünkü ilhamın dışındaki konuşma vahiy sınırına girer, o da peygamberlere mahsustur.

Muhammed İkbal'in de “Muhavere-i ma beyne insan-u Huda = İnsan Allah arasında geçen karşılıklı konuşma” başlığıyla yazdığı bir şiiri vardır. Bu ilham olmasa da vahyin ışığında kurgulanan ilmî bir diyalog sahnesidir. Söz  gelimi: Allah buyuruyor ki “Ey insan! Ben hepinizi aynı topraktan yarattım, ama siz kalkıp ırkçılık yaptınız; 'Şu beyazdır, şu zencidir.' dediniz.” diye bir beyti var dır ki, tamamen İslam’ın ruhunu canlandırmaktadır.

Tabii ki; Abdulkadir Geylanî Hazretlerinin ilhama mazhar olduğunda bizim gibilerin şüphesi olmaz. Bu sebeple onun Risale-i Gavsiye'sini, ilhama dayalı ve de Kuran'ın ışığında, tasavvuf formatı içerisinde canlandırılmış bir diyalog sahnesini andırmaktadır.