Abdülkadir Geylani Hazretleri evlendi mi?

Soru Detayı

- Abdülkadir Geylani Hazretleri hayatı boyunca hiç evlendi mi; evlendi ise kiminle evlendi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdülkadir Geylani Hazretleri evlidir, çoluk-çocuk sahibidir. Rivayetlere göre, ilk defa otuz beş yaşında evlenmiştir. Birden çok evlilik yapmış, birçok çocuğu olmuştur. Ancak çocuklarının çoğu kendisinden önce vefat etmiştir.

Kendisinden sonraya kalan oğullarından bazılarının ismi: Abdullah, Abdulvehhab, Abdurrezzak, Abdulcebbar, Muhammed ve Yahya'dır. Biricik kızının ismi ise, Emetu’l-Cebbar Fatıma’dır. Hanımlarının isimlerine rastlayamadık.