Abdülkadir Geylani ile İmam Gazali'nin birbiri hakkında fikirleri nedir?

Soru Detayı

- Hemen hemen yakın tarihlerde yaşamış bu büyük Zatlar, hiç karşılaşmışlar mıdır?
- Eğer öyle bir durum olmamış ise birbirleri hakkında bir fikir, bir yorum, bir söz söylemişler midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konudaki bilgimiz "Gazzali'nin geliştirdiği Sünni tasavvuf anlayışı, Abdulkadir Geylani tarafından devam ettirilmiştir." genellemesinden öteye pek geçmiyor.

Gazzali (ö. 505/1111) ile Abdulkadir Geylani (ö. 561/1165-66) yaklaşık aynı dönemlerde yaşamışlardır. Ancak kaynaklarımızda yüz yüze görüştüklerine dair bilgi bulunmamaktadır.

Gazzali vefat ettiğinde Abdulkadir Geylani yaklaşık 33-34 yaşlarındadır. 18 yaşından sonra Bağdat medreselerinde okumaya başlayan Abdulkadir Geylani’nin bir müddet sonra inziva hayatını tercih ettiği bilinmektedir.

Gazzali ise 1090 lı yıllarda Bağdat’tan ayrılıp Şam ve Mekke’de bulunmuştur.

Gazzali’nin Bağdat’ta olduğu yıllarda Geylani, Geylani’nin Bağdat’ta olduğu yıllarda ise Gazzali Bağdat’ta olmayabilir. Aynı zamanda Bağdat’ta olsalar bile birbirlerinden haberdar olmayabilirler.

Ayrıca Abdulkadir Geylani’nin Gazzali’ninn hayatında bir etkisi yoktur. Bu sebeple Gazzal’nin Geylani’den bahsetmesini bekleyemeyiz. Ancak Geylani’nin hayatında Gazzali’nin etkisi mutlaka vardır.

Gazzali'nin geliştirdiği Sünni tasavvuf anlayışı onun tarafından devam ettirilmiştir. Ancak eserlerinde doğrudan Gazzali’nin isminden veya belli bir fikrinden bahsedilmemektedir.