Tarikat ehli olup büyük eserler bırakan alimler var mıdır?

Soru Detayı

- Kimlerdir?
- Peki, bu âlimler hangi tarikata bağlıdırlar (Kadiri, Nakşi vs.)?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tasavvuf, genel olarak diğer İslami ilimlerin devamında bir ilim olarak görülmüştür. Dolayısıyla her bir sufi aynı zamanda alimdir. Örneğin;

En çok bilinen sufilerden Ahmet Yesevi, Bağdat medreselerden mezun olup aynı zamanda bu medreselerde müderrislik yapmış, özellikle fıkıh alanında uzmanlaşmış bir âlimdir.

Mevlana bir fakihtir ve bazı fetvaları mevcuttur.

Abdulkadir Geylani medreseli bir âlimdir.

Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Sufilerin daha ziyade tasavvufi yönleri öne çıktıkları için, âlim vasıfları arkada kalmıştır diyebiliriz.

Bununla beraber tarikat kurucusu olmadığı halde eser veren alim sufilere birkaç örnek sıralayabiliriz:

İbn Abidin – Nakşi Halidi.

Şeyh Galip – Mevleviyye.

Şeyh Sadi Şirazi – Sühreverdiyye.

Yunus Emre – Rifaiyye.

Ahmet Bican ve Yazıcıoğlu Muhammed – Bayramiyye.

Akşemseddim – Bayramiyye.

Niyazi Mısri – Halvetiyye.

İbrahim Hakkı Erzurumi – Kadiriyye.

İsmail Hakkı Bursevi – Celvetiyye.