Abdulkadir Geylani, Azrail'i patakladı mı?

Soru Detayı

- Abdulkadir Geylani'nin Azrail'i dövüp gönderdiği şeklinde bir rivayet var mı?
- Bazı hocalardan böyle bilgiler duyuyoruz. Bunun bir gerçekliği var mı?
- Abdulkadir Geylani'nin hizmetçisinin canını kurtarmak için Azrail'i dövdüğü sonra Azrail'in Abdulkadir Geylani'yi gidip Allah'a şikâyet ettiği ve Allah'ın "Onun bizde hatırı büyüktür." deyip Abdulkadir Geylani'yi cezalandırmadığı şeklinde bir rivayet var mı?
- Eğer varsa bu, ne kadar güvenilir bir rivayettir?
- Alimlerin Allah'ın izniyle bazı kerametler göstermelerine itirazım yok ama bu fazla abartılı geldi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hikâyenin aslı-astarı toktur.

Bunun cahil bazı kimseler tarafından uydurulması mümkün olduğu gibi, İslamiyeti, Müslümanları özellikle de tasavvuf ehlini yermek adına kurnaz birinin de bir uydurması olabilir.

Şekli ne olursa olsun, bunun İslami itikat bakımından elle tutulur, akıl ve kalple yutulur bir tarafı yoktur.