Ali, peygamberlerle beraberdir, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Bazı kaynaklarda ''Ali geçmiş peygamberlerle gizli benimle alenen beraberdir'' anlamında bir hadis olduğunu gördüm. Bu söz hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda iki ifade şekli vardır:

Birinci ifade şöyledir: “Peygamberimiz Hz. Ali’ye şöyle dedi: ‘Allah bana dedi ki: ‘Ya Muhammed! Ali’yi (önceki) peygamberlerle birlikte gizlice gönderdim. Seninle de açıktan gönderdim.’ ” (el-Envaru’n-Numaniye)

Aynı yerde -ikinci sırada- sorudaki şekliyle de bir ifadeye yer verilmiştir.

- Bu bilgi Şia kaynaklıdır. İslam’ın temel inancına aykırıdır ve aslı-astarı da yoktur.