Abdulkadir Geylani bizzat sesli zikri uygulamış mıdır?

Soru Detayı

- ​Birinin sosyal medyada videoda Geylani'nin sesli zikir yapmadığını söyledi. Bu doğru mudur?
- O zaman nasıl Kadirilikte bu vardır?
- Geylani eserlerinde sesli zikir ile ilgili sözler söylemiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdulkadir Geylani etkili vaazları ile öne çıkan ve bu yönüyle halk tarafından tanınan bir sufidir.

Kaynaklarımızda vaazlarının sonunda dinleyenlerin yaşadıkları vecd halinin etkisiyle cezbeye geldikleri ve sesler çıkardıkları, Geylanî'nin de bu vaaz ortamını zikirle devam ettirdiği kaydedilmektedir. Buradan hareketle, onun sesli zikri uyguladığını söylemek mümkündür.

Kastettiğiniz medya kayıtlarında bugünkü şekliyle devran zikrini uygulamadığı ifade edilmek istenmiş olabilir.

Devran uygulamalarından Geylani'den önceki dönemde toplumun haberdar olduğunu söylemek mümkündür. Ancak uygulama açısından zaman içerisinde bir kısım değişiklikler olması pek tabiidir. Günümüzdeki şekliyle bir devran zikri Geylani döneminde henüz teşekkül etmiş değildir.

Sesli zikir konusunda bildiğimiz kadarıyla Abdulkadir Geylani'nin bir teşviki yoktur. Ancak bu durum onun sesli zikri tasvip etmediği anlamına gelmez.

Ayrıca meşhur sesli zikir-hafi zikir tartışmaları ve çeşitli risalelerin kaleme alınması ondan sonraki dönemlerde olmuştur.