Zina eden erkeğe neden ceza verilmedi?

Soru Detayı

- Bir hadis, tecavüzcünün taşlanarak öldürüleceğini söylüyor, ancak kadın bir esir olsaydı da aynı şey olur muydu?
- Seleme b. el-Muhabbiq'ten rivayet edilmiştir: Bir adam karısının hizmetçi kızıyla cinsel ilişkiye girdi, bunun üzerine mesele Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme intikal etti. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:
 "Eğer kadın kendi isteğiyle cima etmişse, kadın erkeğe aittir ve erkeğin onun bedelini ödemesi gerekir. Eğer onu zorlamışsa, o zaman kadın özgürdür ve onun bedelinin bir benzerini ödemesi gerekir." Kaynak: Müsned-i Ahmed 20060.
- Bu adam neden taşlanarak öldürülmeyecek ya da benzer bir cezaya çarptırılmayacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayete göre, bir adam karısının cariyesiyle cinsel ilişkiye girdi, bunun üzerine mesele Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselama intikal etti. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

“Eğer adam onu / cariyeyi zorlamışsa, o zaman kadın hürdür ve onun bedelinin bir benzerini ödemesi gerekir. Eğer kadın kendi isteğiyle cima etmişse, o onun cariyesidir (kadın erkeğin cariyesidir) ve erkeğin onun bedelini ödemesi gerekir." (bk. İbn Hanbel, Müsned, 15911)

- Aynı konuyu birkaç rivayette aktaran Nesai, “bu konuda hiçbir sahih hadis yoktur.” demiştir. (bk. Nesai, es-Sünenu’l-kübra, 7195)

Dolayısıyla bu rivayet hüküm koyma açısında delil olmaz.